Rubriky
Nezařazené

Akce roku České republiky – JOSEFKOL 2023

Dámy a pánové,

přijměte srdečné pozvání na blížící se událost akce Josefkol 2023, pořádanou ve dnech 22. a 23. července, která je vrcholem naší práce. Práce, která se stala za 30 let poselstvím dalším generacím. Tímto poselstvím se stalo nejen Muzeum kočárů budované na zelené louce 15 let, ale také záchrana historických kočárů trvající již 30 let.

Zveme vás na velkou podívanou do arény, kde se nebojuje, ale kde lidská touha, vůle a víra zdolává všechny překážky lidského úsilí. Spatříte tu nejtěžší práci statných kovářů, kdy jejich silné ruce ohýbají železo. Zpracování listových plátů – eliptických pružin, jednoho z velkých vynálezů na světě, hamrování těžkým kladivem, což dodnes železárny a pérovny vyrábí strojně pro auta, nákladní auta i vlaky. Uvidíte ty nejkrásnější tvary dřeva – elegantní karoserie kočárů, kterým se žádné auto nevyrovná.  Pocítíte jaká lehkost a měkkost je v krásných látkách s čalouněním, kterými se kočáry potahují. Je málo tkalců a čalouníků, kteří  v dnešní době umí toto řemeslo.

Jako hvězdy na nebi jsou svítící kočárové lampy na kočárech, šperk, který ve večerním programu nazvaném „ Koně vody a nebe“ okouzlí děti, ženy i muže.  Česká republika má už jen jednoho posledního lampaře.

Spatříte to nejvznešenější zvíře Evropy – ušlechtilé koně. Koně jezdecké pod sedlo, poníky pro děti, koně do kočárů, ale i ty nejtěžší do formanských vozů, tomu se také říkávalo „Živá zapřažená krása“. Přehlídka kočárů a koní z celé naší země bude k vidění v zámeckém parku.

Josefkol také spojuje mistry devatenácti řemesel, umělce, zpěváky, herce, sportovce, kaskadéry, ale i mistry opratí. Představíme vám osobnosti dávné historie v krásných kostýmech a uniformách doprovázených scénickou hudbou v kouzelném prostředí zámeckého parku. Prožijeme společné chvíle, které se stanou vzpomínkou na celý život. Josefkol je událost připravovaná po celý rok, naše snažení předat dalším generacím kus historie našich předků je také o společném setkání, které je v dnešní moderní době tak důležité.

S úctou za devatenáct řemesel

Václav Obr                                                                                                            9.6.2023

sobota 22. 7. 2023 od 12.00 do 23:00

  • 13:00 slavnostní zahájení
  • 21:00 gala večer: KONĚ VODY A NEBE

neděle 23. 7. 2023 od 12:00 do 19:00

  • 18:00 slavnostní ukončení: KONĚ VODY A NEBE

Vstupné:

Dospělí 300 Kč

Děti od 6 do 15 let 100 Kč

Děti do 6 let zdarma