Žáci Základní školy z Holice ve Velké Británii

Zpět na obsah


Žáci Základní školy v Holice ve
Velké Británii

DSCN4193

V listopadu měli žáci základní školy jedinečnou možnost zúčastnit se studijního zájezdu do Velké Británie, a to díky MŠMT a projektu EU. Po několikatýdenní přípravě bylo pečlivě vybráno 20 žáků a pod záštitou CK Školní zájezdy jsme vyrazili do Anglie – konkrétně do Oxfordu, s jednodenní zastávkou v Londýně.

V sobotu 7. listopadu v ranních hodinách byl před budovou školní družiny přistaven autobus, částečně naplněný žáky ze ZŠ Chrustova z Ostravy. Po rozloučení s rodiči, panem ředitelem a paní zástupkyní, jsme se plni očekávání vydali na cestu. Následovala menší zastávka v Rájci-Jestřebí, kde bylo přibráno celkem dvanáct žáků tamější školy. Poté už nás čekal více než 20 hodinový maraton přes celou Českou republiku, do Německa, Belgie až do francouzského Calais. Odtud jsme pokračovali tunelem pod průlivem La Manche a v neděli v časných ranních hodinách jsme konečně nabrali do plic anglický vzduch.
eurotunel 2

Naše cesta však ještě nekončila – před námi byla prohlídka Londýna. Nejprve nás londýnské metro dopravilo k nejvyššímu vyhlídkovému kolu na světě – London Eye. Ve speciální uzavřené kabině jsme si během 30 minutové jízdy vychutnali strhující pohled na celé město.

DSCN4167
Následovala prohlídka Westminsteru, politického a duchovního centra Londýna. U budov britského Parlamentu nás svým zvoněním přivítal věhlasný Big Ben, v areálu starobylého Westminsterského opatství, dějišti různých královských ceremonií, na nás dýchala historie. Věděli jste například, že zde byla korunována Alžběta II., nebo že se zde ženil princ William? O britské úctě k historii a tradicím nás přesvědčil i slavnostní průvod, který pozvolna procházel nedalekou ulicí Whitehall. Uprostřed této ulice, lemované mnoha vládními budovami a ministerstvy, se totiž nachází veliký památník padlým, místo každoročního připomenutí Dne veteránů.

DSCN4193  DSCN4215

Symbol tohoto dne, květy vlčího máku, jsme ostatně potkávali celý den, doslova na každém kroku. Cesta po Whitehall nás dovedla k Downing Street č. 10 (rezidenci premiéra) a vyústila na Trafalgarském náměstí, kde na nás z vysokého sloupu střeženého čtyřmi lvy shlížel admirál Nelson. Zde jsme si krátce odpočinuli a nasávali atmosféru rušného londýnského života. Naše cesta pokračovala přes St. James’s Park k Buckinghamskému paláci, sídlu královny. Krátce jsme prošli také čtvrť Covent Garden a pak už jsme zamířili zpět k řece Temži. Nejvyšší čas! Nohy bolely i ty největší vytrvalce, na Londýn se pomalu snášel soumrak.

DSCN4220  DSCN4178

DSCN4210  Žáci ZŠ 2

K londýnské O2 aréně, kde parkoval náš autobus, jsme se projeli lodí, což byl zasloužený zlatý hřeb programu. K nemalému překvapení místních se totiž z reproduktorů ozýval hlas české průvodkyně a komentoval zajímavosti večerního Londýna, které jsme míjeli. Unavení, ale spokojení, jsme se v pozdních večerních hodinách dostali do nedalekého Oxfordu. Žáci i učitelé byli rozděleni do hostitelských rodin a po náročném dni si konečně mohli odpočinout ve vodorovné poloze.
DSC00367  Žáci ZŠ 1

V pondělí ráno nás vyzvedli naši dva usměvaví řidiči a zavezli nás do centra Oxfordu, kde nás čekala prohlídka části univerzitního areálu. Navštívili jsme nejrozsáhlejší kolej – Christ Church College (nádvoří, kaple, jídelna).  Pro ty, kteří znají filmy o čaroději Harry Potterovi: v těchto místech se natáčel první díl! Odpolední hodiny strávili žáci v jazykové škole, kde se pod vedením zkušených lektorů snažili vylepšit svou angličtinu, zejména konverzaci. Pro všechny děti to bylo náročné, ale i hodně poučné. Vždyť v hostitelských rodinách mohli nově nabyté znalosti okamžitě uplatnit.

V úterý jsme podnikli výlet do oblasti Cotswolds, která se pyšní krásnou venkovskou krajinou s pitoreskními vesničkami a rozkošnými domky z místního typického vápence. Odpoledne jsme se vrátili do Oxfordu a žáci opět zasedli do lavic a snažili se o konverzaci v anglickém jazyce.

Středa, tedy zlomový den, byl opět ve znamení výletu. Tentokrát jsme zamířili k nejstarší předhistorické památce Stonehenge, kde jsme pochodili po vyhlášených anglických zelených loukách a také na vlastní kůži okusili nefalšované anglické počasí – sychravo, větrno, déšť. Výlet byl zakončen návštěvou katedrály v Salisbury, kde jsme na vlastní oči spatřili originál Velké listiny práv a svobod (Magna Charta) z roku 1215.DSCN4264

Ve čtvrtek jsme se vydali na středověký hrad Warwick s působivou expozicí voskových figurín. Dokonce nás tu i postrašili v hradním žaláři. Někteří žáci byli odsouzeni za ohavné činy, jiní zase prokleti či mučeni, ostatní nakaženi morem. Po tomto náročném dopoledni jsme se rádi přesunuli do rodiště W. Shakespeara – Stratfordu nad Avonou. Prošli jsme si rodným domem, kde tento významný autor divadelních her žil a tvořil, a nezapomněli jsme ani na krásné prostředí celého městečka.
DSC00351   DSC00324

Poslední den byl ve znamení loučení. Nejprve jsme se všichni rozloučili s našimi rodinami, které se o nás celý týden pečlivě staraly. Poté jsme se rozloučili s historickým centrem Oxfordu krátkou procházkou kolem nejstarší koleje (Merton College z roku 1246) a nejkrásnější koleje (Magdalen College). Prohlédli jsme si také Most vzdechů (Bridge of Sighs) a budovu knihovny (Radcliffe Camera). Za poslední zbylé peníze jsme nakoupili suvenýry a drobnosti. Zbývalo už jen odpoledne ve škole, kde jsme po výuce obdrželi certifikáty o absolvování jazykového kurzu. Rozloučení s Oxfordem jsme zpečetili jízdou místní dopravou, double-deckerem, což byl opravdu zážitek.

Pak už následovala únavná cesta zpět do České republiky. Cestu z Anglie do Francie nám tentokrát zpestřil přesun trajektem a velké vlny. Po více než 24 hodinách jsme se v sobotu večer vrátili zpět do svých domovů.

Žáci i pedagogický doprovod (paní učitelka Modrianská a paní učitelka Černá) si studijně vzdělávací zájezd velice užili. Velký podíl na tom má ochotná paní průvodkyně a samozřejmě zkušení řidiči, kteří se o nás celý týden starali a bezpečně nás dopravili na všechna výše zmíněná místa. Pokud budete mít možnost se do Velké Británie podívat, neváhejte. Je to nádherný zážitek, který určitě stojí za to.

Mgr. Pavla Modrianská a Mgr. Lenka Černá

Nahoru