1. HFK Olomouc

Zpět na obsah

1. HFK Olomouc

sub-menu-P

Holický fotbalový klub vznikl pod hlavičkou Sportovního klubu Holice v roce 1932 a jako začínající celek byl zařazen do 4. třídy olomouckého okresu. Nadšení hráčů i funkcionářů klubu přineslo hned dvakrát za sebou postup, takže v roce 1934 již mužstvo hrálo 2. třídu, kde úspěšně bojovalo až do roku 1939. Válečná léta poněkud odsunula zájem o kopanou a nová kapitola se začala psát po osvobození roku 1945.
Zájem o fotbal byl veliký a členská základna se značně rozrůstala. V roce 1948 byl holický fotbalový klub v rámci sjednocení tělovýchovy začleněn do TJ Sokol Holice. V důsledku další reorganizace se stal v roce 1953 součástí TJ Spartak Holice a pod tímto názvem hrál se střídavými úspěchy do roku 1968, kdy se vrátil k názvu Sokol Holice. Po roce 1972 hráli holičtí fotbalisté pod hlavičkou oddílu kopané TJ Olomouc – Holice. V té době se účastnilo soutěží již šest místních mužstev, což dokládá velmi početnou členskou základnu. Holická kopaná vždy dbala na masovost a z této široké základny vychovávala kvalitní fotbalisty pro vyšší soutěže. V druhé polovině 70. let to byl např. Petr Slaný (Baník Ostrava, Sparta Praha).
V roce 1994 došlo ke sloučení oddílu kopané TJ Olomouc – Holice s FC Lokomotiva Olomouc. Tímto spojením se výrazně rozšířil počet mužstev a přibylo kvalitních trenérů, hlavně mládežnických mužstev. Sloučení obou subjektů a následný strmý vzestup klubu, který se od TJ Olomouc – Holice osamostatnil a přijal název FK Holice 1932, byl výsledkem práce nového předsedy klubu a hlavního sponzora Vladimíra Dostála.
V ročníku 1995 – 1996 postoupilo mužstvo poprvé do divize, kde dvakrát skončilo druhé, aby v ročníku 1998-1999 jednoznačně s bodovým ziskem 81 a s náskokem 26 bodů před druhým Novým Jičínem zvítězilo a postoupilo do Moravskoslezské fotbalové ligy. Přesto, že v podzimní části skončilo na 7. místě, dokázalo v jarní soutěži prohrát jen jednou a jako nováček MSFL vyhrálo a postoupilo do II. ligy.
62   63
Tu začalo ještě pod původním názvem, ale nutnost působit v profesionální soutěži jako akciová společnost donutila vedení klubu založit 1. HFK Olomouc a. s. (První holický fotbalový klub). Prezidentem klubu se stal J. Picek, V. Dostál byl zvolen do funkce předsedy představenstva. V ročníku 2000-2001 mužstvo obsadilo 12. místo, v ročníku 2001-2002 poskočilo na 9. příčku konečné tabulky. Cílem holických fotbalistů zůstává udržet se ve středu tabulky, hrát pohledný fotbal pro diváky a dávat možnosti mladým fotbalistům. K plánům do budoucna náleží i rekonstrukce starých šaten z roku 1954 a přístavba nového zázemí se sociálním zařízením, rehabilitací, výstavba tribun, splnění všech podmínek projektu „Ligové stadióny 2003“ a zabydlení se ve druhé nejvyšší soutěži Českomoravského fotbalového svazu.   Webové stránky 1. HFK Olomouc
0_Juniorka 1_Dorost starší A - trenér Sobek 2_Dorost mladší A - trenér Palička 3_Dorost mladší B - trenér Hlaváček 4_Žáci starší A - trenér Mrázek 5_Žáci starší B - trenér Kadlčík 6_Žáci mladší A - trenér Nakládal 7_Žáci mladší B - trenér Lužný 8_Přípravka - trenér Derco 9_Přípravka_trenér Hovorka 10_Přípravka_trenér Zembol 11_Předpřípravka_trenér Zembol HFK_Juniorka Momentka z utkání - Marek Heinz Momentka z utkání 1.HFK Olomouc - SK Uničov