Bilý Jeřáb – Tai-ji jako zdravotní cvičení

Zpět na obsah

Bílý Jeřáb – Tai-ji jako zdravotní cvičení 

100 tai ji101  103  102a
Je to již 10 let, co se v Holici cvičí tradiční čínské cvičení tai-ji. Pokud nevíte, o co se jedná, tai-ji je samo o sobě bojové umění, které má mnoho podob; od rychlých stylů, které vídáme v televizních programech, až po ty pomalejší, které praktikuje v hodinách holický spolek Bílý Jeřáb jako zdravotní cvičení, které je vhodné pro širokou veřejnost. Paleta cvičení je velmi pestrá: pro rozcvičení se používají krátké sestavy čchi-kungu, delší sestavy stylu jang jsou pomalé a plynulé, cvičí se sestavy s vějířem nebo dokonce s mečem. S tím, co se naučíme, vystupujeme na nejrůznějších veřejných akcích v Olomouci a širokém okolí.

Tai-ji a zdraví                                                                    medium-logo

Pravidelné a správné cvičení tai-ji má na lidský organismus velké množství pozitivních důsledků. U cvičení pracujeme pouze s přirozenou zátěží tzn. se svojí vlastní váhou, nedochází proto k ničení kostí, chrupavek a svalů. Mnoho fyzioterapeutů doporučuje tai-ji pro své pomalé, plynulé a uvědomělé pohyby, kterým se také říká hedvábné. Cvičení vede ke správnému postavení bederní, hrudní a krční páteře. Dále při cvičení zapojujeme a posilujeme ochablé svalstvo celého těla, které má jinak za následek vznik nejrůznějších bolestí. Ve zkratce, cvičením odstraňujeme bolesti celého těla a především zad.  Zeptala jsem se v hodinách svých žáků, co jim tai-či dává a zde jsou některé názory: Tai-či mi dává klid a pohodu, poznávání nového, posiluje moji paměť, je to bojové cvičení prováděné formou tance, příjemné setkávání, které pokračuje i po hodinách a  na společných víkendech.
WP_20151021_024  WP_20151021_036  WP_20151021_028a

Nábor nových členů

Pokud si chcete sami vyzkoušet toto cvičení pod vedením lektorky Světluše Kostrunkové, nebo se jen podívat jak tai-či vypadá, můžete přijít na lekci ve středu od 17. hodiny v místní tělocvičně ZŠ Holice, kde cvičí začátečníci. V této hodině se věnujeme zdravotnímu cvičení čchikung, které se zabývá kultivací (zušlechťováním) lidského těla a prvky tai-ji, u kterého se můžete protáhnout, uvolnit a posílit různé části těla a zároveň vyzkoušet svou trpělivost vůči sobě.  Od 18 hodin cvičí již pokročilí, ale i zde si můžete přijít vyzkoušet něco nového. Pokud Vám tento čas nevyhovuje, tak další hodinu tohoto typu máme ve čtvrtek 9,30 – 10,30 hod v Centru Vitality, Vídeňská 20 (u Tržnice).
Cestování s Bílým Jeřábem            CHI KUNG

Členky Bílého Jeřábu pravidělně od roku 2009 podnikají cesty do Číny. Tyto cesty se nevěnují jen výuce a zdokonalování cvičení ve Wudangských horách, ale využíváme svůj čas také k setkávání s přáteli, žáky v místní škole a dalšími lidmi, kteří nás za ty léta už poznávají a hlásí se k nám. Proč zrovna Wudangské hory? Toto místo je považováno za kolébku umění tai-ji, kde jsou stále místa, kde dobíjíme energii, ze které čerpáme po návratu z cest. Nachází se zde velké množství původních (bohužel zatím neopravených) chrámů a modliteben, které na nás dýchají svou atmosférou, kdy jen tiše stojíme a vnímáme historii – i když i sem postupně proniká turistický chaos. Plníme si také touhu vidět dosud námi nepoznaná místa, máme šanci nahlédnout do života obyčejných lidí na čínském venkově a v horských samotách. Dostáváme se také k porovnání životního stylu na venkově a v milionových městech. Musím dodat, že lidé jsou zde velmi ochotní, ať už na venkově či ve městě, přispěchat s jakoukoliv radou či pomocí.
301   407201   402

Letošní cesta Čínou splnila svůj plánovaný účel. Navštívili jsme slané jezero Quinghai i nádherné scenérie Duhových hor v západní části Číny, kde žijí Ujgurové se svojí typickou kulturou, blízkou té tibetské. Téměř kamkoliv jsme přišli, tam jsme byli středem pozornosti, protože Evropané v těchto místech nejsou častými hosty. Dále jsme navštívili staré hradby v Xianu, kde si můžete půjčit kolo a projíždět se po hradbách, které jsou široké 12m, ovšem takový výlet je na celý den, stejně jako zhlédnutí světoznámé terakotové armády. Samozřejmě jsme také navštívili hlavní město Peking, kde jsme měli šanci vidět Zakázané město, Chrám Nebes a další historické unikáty, které jsou obklopeny parky, ve kterých Číňané tráví volný čas cvičením, tancem, zpěvem nebo prostým odpočinkem. Velmi zajímavé bylo porovnání s loňským rokem. Překvapilo nás, jak rychle se zde buduje obytná zástavba, cesty, železnice a další budovy, jak ve městech tak na venkově. Tam, kde jeden rok ještě nebyla cesta, další rok již stojí hotové dílo. Nemohli jsme vynechat ani návštěvu Velké čínské zdi, ta byla zajímavá mimo jiné i tím, že jsme dolů jeli 7 km dlouhým tobogánem, skvělý zážitek.

Pokud se tedy chcete stát členem Bílého Jeřábu, vyzkoušet si tai-ji, poznat nové lidi a třeba i v příštím roce jet s námi do Číny, neváhejte a přijďte na naši hodinu.
605


Nahoru