Zprávy ze školy

Zpět na obsah

Stejně jako každý rok i letos se přiblížil čas, kdy se příroda chystá k zimnímu spánku.

I na naší škole proběhlo loučení tímto obdobím a jako každoročně se pořádal pochod světýlek a následné uspávání broučků. Celá akce vypukla ve čtvrtek 3. 11. v 17.00, kdy před budovou 1. stupně se sešly davy rodičů a dětí, kteří po rozsvícení svého lampionu za doprovodu zacházejícího slunce a písní a básní, linoucích se z tamějšího rozhlasu, vyšli na obchůzku holického náměstí. V čele průvodu šel pan ředitel Mojmír Chytil, jenž udával směr celého průvodu. Rodiče s dětmi tak měli možnost projít se po holickém náměstí, procházku si zpestřili krásně upraveným a nasvíceným areálem mateřské školky. Průvod byl ukončen v osvícených a nazdobených prostorách před budovou 2. stupně. Zde byli nachystáni broučci a pět stanovišť, kde od žáků 2. stupně po předání broučka dostaly děti sladkou odměnu.

Po uspání posledního broučka se rodiče se svými dětmi vydali do tepla svých domovů.

Mgr. Lenka Černá


Návštěva Švehlovy střední školy polytechnické v Prostějově

Ve středu 8. února se žáci osmé a deváté třídy vydali do nedalekého Prostějova, aby se seznámili se zajímavými studijními obory, které na olomouckých středních školách nenajdeme.  Jde o obory technologie potravin a analýza potravin. Přijetí na Švehlově střední  škole  polytechnické bylo velmi přátelské. Prohlídka školy vůbec nebyla nudná, chlapci a děvčata průběžně plnili řadu zajímavých úkolů a zejména je zaujaly pokusy v biologické a chemické laboratoři. Dozvěděli se také, že o absolventy školy je mezi firmami velký zájem a možnosti profesního uplatnění jsou značné. Žáci naší školy, kteří stojí před rozhodnutím , kam se přihlásit ke studiu, získali další velmi cenné informace.

Mgr. Alena Hefková


 

Tiskneme s Kulískem                         

V letošním školním roce se žákům v hodinách výtvarné výchovy rozšířily možnosti výběru technik o ruční tisk. Škola totiž zakoupila čtyři kusy ryze českého vynálezu olomoucké výtvarnice Šárky Marxové Kvochové. Jde o malý ruční kuličkový lis s názvem Kulísek.

Práci s Kulískem nejprve úspěšně vyzkoušeli žáci 9.A. Z linoleových destiček vyryli matrice s motivem větví a kmenů stromů. S pomocí Kulísků mohli experimentovat s posunem a s otáčením obrazu.

Nejzdařilejší práce jsme poslali do dvou soutěží. Grafiky byly oceněny v olomouckém „Korunování“ pořádaném DDM  i v brněnské soutěži Děti malují pro Konto Bariéry. Zde se oceněné práce stanou součástí charitativního kalendáře.

Protože jsou Kulísci lehce přenosní, rozhodli jsme se je využít s žáky 4. a 5. ročníku i na škole v přírodě na Severomoravské chatě. Starší spolužáci dětem připravili linorytové matrice s indiánskými motivy. Malí indiáni si pak na horách sami ručně potiskli svá trička.

Další možnosti využití Kulísků plánujeme v příštím školním roce. Už se na společnou práci těšíme.

Ludmila Moupicová


McDONALD’S CUP – OKRESNÍ KOLO                                         

Dne 18. 5. proběhlo okresní kolo McDonald’s cupu v Grygově. Naši žáci prvního stupně zabojovali a v silné konkurenci 8 škol, včetně fotbalové, vybojovali krásné druhé místo. Holickou základní školu reprezentovali žáci: Jan Derco (3.B), Jiří Hovorka (3.B), Matěj Kollár (3.B), Adam Šuba (2.A), Damián Stara (4.A), Ondřej David (4.A), Jakub Heitl (4.A), Dominik Vacek (4.A), Michal Petřek (4.A), Gabriela Polášková (5.A), Dominik Šuba (5.A), Matěj Švec (5.A). Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme všem!

Mgr. Jaroslav Bargl


The show must go on!!!                                    

Jak už je na Základní škole v Holici zavedenou tradicí, žáci 9. ročníku se vydali do Moravského divadla v Olomouci. Tentokrát si zvolili celkem náročný žánr, a to balet. Z rozmanité nabídky baletního repertoáru si vybrali představení Queen – The show must go on!, které bývá velice žádaným a vysoce kladně hodnoceným baletním představením. V hlavní roli se představil sólista baletu Lukáš Cenek, který se postavy Freddieho Mercuryho chopil s nevídanou elegancí, a za přispění celého olomouckého baletního souboru, předvedl úžasnou show.  Žáci devátého ročníku i s pedagogickým doprovodem si představení užili, a tak i vyvrátili pravidlo, že balet je pouze záležitostí pro náročného diváka.

Mgr. Lenka Černá/foto: Mgr. Pavla Modrianská


Duben – měsíc přijímacích zkoušek              

Měsíc duben byl pro žáky 9., 7., a 5. ročníků ve znamení testování a ověřování znalostí a dovedností. Oproti loňským rokům žáci výše zmíněných tříd poprvé zažili na vlastní kůži jednotné celorepublikové přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia. Byla stanovena celkem dvě data, v nichž proběhlo testování z českého jazyka a matematiky. Pro sestavení konečného pořadí byl rozhodný lepší z výsledků. Pokud se tedy v prvním, řádném termínu žákovi nezadařilo, skóre si mohl vylepšit v druhém zkušebním termínu. Na konečný verdikt o přijetí na SŠ čekali žáci přibližně 2 týdny.

V dnešních dnech už budoucí absolventi ZŠ vědí, kam budou směřovat jejich kroky v příštím školním roce a my všem přejeme hodně úspěchů na jejich životní cestě, která nástupem na střední školy teprve začíná!

Mgr. Lenka Černá a Mgr. Jaroslav Bargl

 


Nahoru