Přijměte, prosím, pozvání na exkurzi do laskavého a svobodného světa swingu prostřednictvím nejdéle hrající olomoucké swingové kapely – Olomouckého Swingbandu. Naším průvodcem je osoba nejpovolanější, manažer této kapely Miroslav Nop, autor rozhlasového pořadu „To byl swing“, kde svérázným průvodním slovem seznamuje posluchačskou veřejnost s velkou většinou interpretů swingové hudby. Pořad vznikl v roce 2002 pro vysílání Českého rozhlasu Olomouc a do současnosti bylo odvysíláno přes 500 jeho dílů.
Historie Olomouckého Swingbandu sahá až na začátek padesátých let, kdy převážně ze studentů složená kapela Olympic pravidelně účinkovala na velmi populárních nedělních čajích o páté v Domě armády, Slovanském domě nebo Národním domě. Od poloviny padesátých let navázal na Olympic orchestr Alfa, vedený Jindřichem Závodným. Díky vysoké interpretační úrovni spolupracoval orchestr se špičkovými domácími zpěváky, například Evou Olmerovou. Orchestr se objevoval také v činohrách olomouckého divadla. Ačkoliv od šedesátých let swing postupně uvolňoval místo nastupujícímu rocku, tradice bigbandového jazzu v Olomouci nezanikla ani v následujících letech. Návrat swingové hudby na olomoucká pódia v roce 1979 zprostředkoval orchestr Dopravních staveb v Olomouci. S hudebním tělesem, které během svého působení vystřídalo několik názvů, od původního Orchestru Dopravních staveb, přes Swingový orchestr DK Sigma, Swing band PKO, Swing band Jindry Závodného až po současný název Olomoucký Swingband, se mohlo olomoucké publikum od osmdesátých let pravidelně setkávat mimo jiné v rámci oblíbených pořadů Tančíme swing.
V lednu 2003 došlo k seznámení Mirka Nopa s panem Jindrou Závodným, vedoucím souboru s názvem Swingband Jindry Závodného.
„S Jindrou Závodným jsme se spřátelili natolik, že mi po několika vzájemných návštěvách nabídl ze zdravotních důvodů svou kapelu. Vysvětlil mi, že hledal fandu swingové muziky a z mých pořadů vycítil, že já budu tím pravým fanouškem.
Krátce po našem prvním seznámení jsem se stal manažerem Swingbandu Jindry Závodného, kdy Jindra řídil zkoušky a já jsem se staral o organizační a finanční záležitosti kapely.
Záhy nastala situace, že se Jindra již nemohl věnovat své práci a kapelu zcela opustil a přejmenovali jsme po vzájemné dohodě jeho kapelu na Olomoucký Swingband.
Od té doby jsem se snažil opustit koncertantní vliv orchestru Stana Kentona s náročným repertoárem, který učaroval Jindrovi, a snažil jsem se ovlivnit zvuk kapely k taneční podobě.
Měl jsem výhodu z přípravy svých pořadů v Českém rozhlase Olomouc, protože díky této praxi jsem získal přehled o nejlepších hudebních číslech z doby, kdy swing byl nejpopulárnějším hudebním žánrem, tj. z období let 1930–1945. Postupně jsem do kapely zaváděl tituly, které ostatní kapely příliš nehrají. Např. skladby orchestrů Clydea McCoye (Sugar Blues, zpívaná Tear It Down a Hot Lips) Sammyho Kaye (Blue Prelude) a téměř kompletní repertoár orchestru Glenna Millera. Z domácích autorů pravidelně uvádíme skladby Gustava Broma (Krokodýlí slzy, Tina Marie), dále Miloslava Ducháče (Půlnoční hudba), nezapomenutelného Jiřího Traxlera (Boogie Woogie) a mnohé jiné. Na našich vystoupeních zásadně nezpíváme anglicky, máme k dispozici české texty a v případě potřeby si je dokážeme sami napsat.
S kapelou hrajeme především k tanci, v rytmech: foxtrot, jive, slowfox, waltz, tango, chacha, mambo, blues, charleston, valčík, polka, blues, salsa. V poslední době nás mohou zájemci o tanec najít ve velkém sále restaurace Na Pile, kde hráváme vždy poslední pátek v měsíci, pokud je pracovním dnem, od 18:00 do 22:00.“
Za kapelu Olomoucký Swingband Vás zdraví Miroslav Nop.
Informace o programu kapely: 774 194 988
Ukázky z vystoupení kapely:
Swing se stále hraje:
https://youtu.be/5RGiVwM2m18
……